Nur Onur
Nur Onur


Nur ONUR, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Radyo-Televizyon Bölümü'nde master programını tamamladı. TRT İstanbul televizyonunda birçok programın yapım ve yönetmen yardımcılığını yaparak atıldığı mesleğin A’dan Z’ye mutfağında yetişti. TRT'de“Cumhuriyete Kanat Gerenler” belgeseliyle adım attığı (100 bölüm) yönetmenlik serüvenine yapımcılık, sunuculuk, metin yazarlığını da ekledi çalışmalarını halen farklı kanallarda sürdürmekte.

Nur ONUR, sanat, sinema, tiyatro, edebiyat, tarih pek çok konuda farklı yapımlara imza attı. "YANSIMALAR", "AYRAÇ", "UZMAN", "TREND" , "PACKSHOT", "TATİL REHBERİ" , Tarihçi yazar Cemal Kutay ile "BİZDEN BİRİ", "GÜNÜMÜZÜN DÜNLERİ” ve "ZAMANLAR VE MEKÂNLAR", adlı programların 5 yıl boyunca yönetmenliğini, Serap Aksoy ile "ALKIŞLAR", "TAKVİM", "İŞİN TÜRKÇESİ", "RECLAMLAR", "MURAT BİRSEL ile GÜNDEMDEKİLER" programlarının yapımcılığını yönetmenliğini yaptı.

 “VE MODA” programı ile Nur Onur, 2001- 2007 yılları arasında izleyicileri ekranların en uzun soluklu moda programı ile buluşturdu. Nur Onur; ayrıca bu süreçte “MARKA” adı altında Türkiye’deki marka sorununa ışık tutan bir başka programıyla da bir ilke daha imza attı. 2004 yılından itibaren başladığı anne ve çocuk sağlığı konulu rehber programıyla ekranların ilk anne çocuk sağlığı projesine de imza atarak 4 yıl boyunca hafta içi her gün tv8 de yayınlanan bir formata da öncülük etti. Hazırlayıp sunduğu programla anneler ile inanılmaz bir köprü oluşturdu.

2004 yılında moda alanındaki birikimini ve izlenimlerini Epsilon yayınlarından çıkan "Moda Bulaşıcıdır !" adlı kitabı ile okuyucusuyla buluşturdu. Yıldırım Mayruk, Cemil İpekçi, Vural Gökçaylı, Canan Yaka, Rıfat Özbek, Zuhal Yorgancıoğlu gibi 21 terzi tasarımcının serüvenini ve örtünme içgüdüsünden başlayarak moda olgusunu o tarihe kadar irdelenmemiş bir konu olarak görüp en ince ayrıntısına kadar kaleme aldı. 507 sayfadan oluşan kitap bir başucu kitabı olma özelliğinin dışında alanında da bir ilk olma niteliğini de taşımaktadır.

2006 yılında ise almış olduğu eğitim paralelinde bir sinema sevdalısı olarak sinema alanında pek işlenmemiş bir konu olan düşük bütçeli Hollywood yapımlarının incelendiği "B Filmi" kitabını yayın dünyasına kazandırdı.

2007 yılında bu kez yedi ünlü tasarımcı ile erkek giyimindeki doğruları ve yanlışları irdeleyen 121 sayfadan oluşan "Erkekler için Şıklık Haritası" adlı çalışmasıyla moda alanına rehber bir kitap daha armağan etti.

Aynı yıl Onur, Sosyal Sorumluluk Projesi bağlamında yeni bir kitaba daha imza attı. 16 moda tasarımcısının hazırlamış olduğu oyuncak bebeklerin fotoğrafları ve yaratım hikâyelerinden oluşan “Bir Varmış Bir Yokmuş Herkes Çocukmuş” adlı Alfa yayınlarından çıkan kitap raflardaki yerini aldı. Her biri bir masalın kahramanı olan oyuncak bebekler de, sunumunu Nur Onur’un yaptığı “Esma Sultan Yalısı”nda düzenlenen özel bir gecede “Bizim Lösemili Çocuklar Vakfı”nın yaptırmakta olduğu hastane projesi için açık artırma ile satışa sunuldu. 

2008’de Nur Onur’un bir başka sosyal sorumluluk projesi ise;  Kimsesiz Çocuklar projesine destek amacıyla; “Mutluluk Bahçelerine Küçük Adımlar / Lale Devri" adı ile (Ihlamur Kasrı’nda) hayata geçirildi.

2009–2010 yılları arasında İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan 99 Sayfada Uyuşturucu Bağımlılığı, 99 Sayfada Alkol Bağımlılığı, 99 Sayfada Sigara Bağımlılığı çalışmalarını AMATEM başkanı Doç.Dr. Kültegin Ögel ile söyleşilerinden oluşan kitapları dışında 99 Sayfada Tüp Bebeği Beklerken konulu 4 ayrı kitabı takip etti. Sunuculuk, yönetmenlik, proje yapımcılığı, yazarlık gibi birçok alanda çalışmalarını sürdürmesinin yanı sıra, üniversitelerde konferansların yanı sıra aynı zamanda da Aydın Bil Üniversitesinde “Radyo ve Televizyon’da Program Yapımı” dersleri de veren Nur Onur,  “LaSalle Academy” ve “Best Model Of The World”, Mini Star, Frankfurt Türk Filmleri Festivali Kısa Film yarışmalarının jüri üyeliklerini yaptı… Çeşitli tanıtım filmi projelerine de yönetmen olarak imza atmayı sürdüren Onur, ayrıca, Hollanda reklâm filmlerinde de oynadı. Organizasyon ve üretimin heyecanını hissederek yolculuğuna devam ediyor. 7 yıldır Frankfurt Türk Filmleri Festivalinin onur ödülleri törenini de sunan Nur Onur,  (Ediz Hun, Kadir İnanır, Hülya Koçyiğit, Selda Alkor, Ülkü Erakalın’ın onur ödüllerini vermiştir. Ayrıca unutulmazlar kuşağının ödüllerini yakınlarına verdiği Sadri Alışık için (Çolpan İlhan-Sadri Alışık), Kemal Sunal için (Ali Sunal ve ailesine) takdim etmiştir.

Yaklaşık iki yıl Esquire da “Modanın Er Meydanı” adlı köşesiyle stil yazılarını da sürdürdü. Kendine ait TV projelerinden biri olan “ Komşu Plakta Ne Çalıyor?” adıyla hazırlayıp sunduğu, metinlerini yazdığı ve yönettiği 26 bölüm belgesel çalışması TRT Türk ekranlarında yayınlandı.  Yine TRT için Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Azerbaycan gibi Türk-i devletlerden ülkemize göç etmiş ve bu kültürün yansımalarını yaşamlarında sürdüren insan öykülerinin peşinden dolaşarak belgeseller hazırladı. “Yansıma” adıyla yayınlandı.

 

Profil Yayınlarından çıkan Psikolog Duygu Çalışır ile Çocuklarda Cinsel Eğitim ile Prof. Dr. Serdar Tezelman ile Tiroid Kanserinin Şifreleri ve Guatr adlı kitapları yazdı.

TRT Arap için Arap Coğrafyasının en ünlü müzik, sinema, tiyatro dünyasının sanatçıları ile “Boğazın Kıyılarında” adlı programın yönetmenliğini üstlendi 13 bölüm boyunca tekneden yapılan çekimler yoğun ilgi gördü.

Son olarak SKYTURK360 da Doğan Cüceloğlu ile Bayram Özel Günlerini birlikte sundu. Emre Kongar, Ayla Algan, Cezmi Ersöz, Hülya Koçyiğit gibi değerli konukları ağırladılar.

Ayrıca bir yıl boyunca “HER PAZAR” adlı Pazar akşamları 21.00 de canlı olarak yayınlanan programını hazırlayıp sundu. Bir saatlik program boyunca; Dilek Sabancı, Yonca Evcimik, Atıl Kutoğlu, Melike Demirağ, Nasuh Mahruki, Toprak Sergen, Buket Uzuner, Selda Alkor, Sümer Ezgü gibi çevre aktivisti isimleri ağırladı. VTR ler ve aktüel çekimlerle destekli duyarlı bir programa imza attı. Bir yıl boyunca bu programlarına paralel olarak bir de şair ve yazar Sunay Akınla Hayat Deyince programının yapımcılığını da yaptı.

2013 itibariyle istifa ettiği görevinin ardından İstanbul Aydın Üniversitesi’nde eğitmenliğe ve İstanbul Drama Sanat Akademisinde de halen çalışmalarını sürdürüyor. Yeni proje ve kitap çalışmalarına devam ediyor.

Yayınevimizden Çıkan Kitapları